X Bezárás

Olvasási beállítások

Láthatósági beállítások megnyitása

Beszámoló dióhéjban az Együttlátók Alapítvány 2024-es év márciusában megvalósult programjairól

2024.04.06

Együttlátva Többet Látunk!

Beszámoló dióhéjban az Együttlátók Alapítvány 2024-es év márciusában megvalósult programjairól

Az Együttlátók Alapítvány székhelyén 2024 márciusában is színes és változatos programokkal vártuk a kedves Érdeklődőket, látó és látássérült embereket egyaránt. Programjainkat ugyanis az "együttlátás" jegyében tervezzük és szervezzük. Házon kívüli programot is tartottunk, tavaszváró kirándulást, melyen a csepergős időjárás miatt csupán a legkitartóbbak vettek részt.
Az alábbiakban márciusban megvalósult programjainkról számolunk be röviden, az időrendi sorrendiséget követve.

1. Kirándulás a tavaszvárás jegyében

Március 2-án, szombaton az Együttlátók Baráti Köre Buda Mária Magdolna szervezésének köszönhetően az alcsútdobozi arborétumba kirándult. Esős napra virradtak, de sem az eső, sem a távolság nem tarthatta vissza a kis csapatot a friss levegőn való mozgástól. Korán reggel felkerekedtek, és eső ellen felszerelkezve indultak útnak.
A helység nevének eredete: 1950-ben Alcsút és Vértesdoboz községeket Alcsútdoboz néven egyesítették. A Csút helynév személynévből származik magyar névadással. Határában egy földvár is található. Határos Doboz, Acsa, Felcsút, Bodmér, Bicske, Bot, Etyek, Vál és Tabajd helységekkel.
A tájékoztató szerint a kastély parkja ma több mint 40 hektáros, növényritkaságok egész sorát rejtő arborétumnak ad helyet, s a természet után vágyakozóknak nyújt kellemes kikapcsolódást.
A természet tavaszra készülődött, szépségeit megmutatta az idelátogatóknak, de a régmúlt emlékeit őrző épületek sajnos eléggé elhanyagolt állapotban voltak. Kiderült, hogy az arborétum egy Angol stílusu park, melyben védettek a növények. Egyik legnevezetesebb növénye a Hóvirág. A hóvirág szemet gyönyörködtető szőnyeget képezett. Legalább 4 különböző hóvirágfajtát lehetett szemügyre venni. Kézzel persze nem érhettünk hozzájuk, ami érthető is, mivel egyetlen szál virág leszakításáért 10.000 forint büntetés jár. 
A kirándulás mindent összevetve jól sikerült, a baráti társaság tagjai jól érezték magukat.


2. 2024 márciusában ismét rejtvényfejtésre invitáltuk a játszani szerető személyeket

Ezúton is szívből gratulálunk a helyes megfejtést beküldőknek: márciusban 11 játékoskedvű személy játszott velünk. Nagy örömünkre többen is akadtak olyanok, akik most küldtek be első ízben megfejtést részünkre. Őket is és a már-már rutinos játékosokat is lelkesen üdvözöljük!
Közülük sorsolással választottuk ki azt a szerencsés három személyt, akik az Együttlátók Alapítvány jutalmában részesülnek.
Velük már felvettük a kapcsolatot.
A helyes megoldásokat és a szerencsés rejtvényfejtők neveit weboldalunk Hírek menüpontjában olvashatják el az alábbi linkre kattintva:

A sorsolásról készített videófilmet technikai okok miatt sajnos nem tudjuk közzétenni.
A fotókat Facebook oldalunkon tekinthetik meg.

Figyelem!
Új rejtvényfejtő játékot is indítunk!
Az áprilisi rejtvényfeladatokat weboldalunk Hírek menüpontjában, az alábbi linkre kattintva találják meg:


3. Horgolótanfolyam - Menő dolog a horgolás!

2024 márciusában továbbfolytatódott a Horgolótanfolyam, melyet Szabó Anna gyógypedagógus tartott az Együttlátók Alapítvány székhelyén a horgolni vágyók számára.
Szívből örülünk annak, hogy a "ügyeskedő ujjak" lelkes társasága tagjai hétfőről hétfőre ellátogatnak az Együttlátók Alapítvány székhelyére, ahol kedélyesen körülülik az asztalt, és miközben a horgolótűkkel és a fonalakkal ügyeskednek, aközben zamatos teát kortyolgatva beszélgetnek is erről-arról. Ez az együttlét kicsit a nyugalom szigete mindannyiunk számára.
Jó dolog az is, hogy kezdők és újrakezdők, látók és nem látók, nők és férfiak egyaránt részt vehetnek a programon, melyet az "együttlátás" jegyében tervezünk és szervezünk.
Anna mindenkit személyre szabottan, egyéni igénye és kérése szerint igyekszik segíteni az első lépésektől az újabb lépések megtétele felé.
Mi készül mostanában a Horgolótanfolyamon?
Egyrészt:
Van, aki már egyre magabiztosabban horgol, és figyel arra, hogy a láncszemekbe, illetve a rövidpálcákba mindig csak egyszer öltsön, így tartani tudja a sorhosszat. Ebben persze a szemjelölők is sokat segítenek. Munkadarabja kezd sálformát ölteni.
Másrészt: többen is megtanultuk és már be is gyakoroltuk az afrikavirág mintáját.
Először megfelelő vastagságú és egy színű fonallal próbálgattuk az új minta elsajátítását. Később a fonalvastagságán is változtattunk, és különböző színek kombinálásával is kísérleteztünk.
Így készültek el az első kokárdavirágok, illetve egyszerűbb munkadarabok, melyeket össze fogunk még dolgozni.
Van, aki újra a nagyi-kocka horgolását tervezi, és a megfelelő minőségű és színű fonalak összeválogatását követően sálat tervez horgolni.
A tuniszi horgolás továbbra is sláger. Van pár új darabunk: pénztárca, fülhallgatótartó, kulcstartó stb.

Köszönjük a közös horgolás lehetőségét és Anna leleményességét!
Húsvét után folytatás következik!
Alig várjuk már, hogy a beígért újabb mintákat meglássuk/meghalljuk, de leginkább megtanuljuk!
Figyelem!
A program az igényekhez igazodva hétről hétre ismétlődik
A programhoz menetközben is lehet csatlakozni - mégpedig az "együttlátás" jegyében!
Az első alkalom mindenki számára kóstoló alkalom, díjmentesen kipróbálható.


4. Imakönyv-bemutató március 8-án

Március 8-án, pénteken 17 órai kezdettel ünnepélyes imakönyv-bemutatót szervezett az Együttlátók Alapítvány.
A rendezvény 17:00 órakor ünnepi szentmisével kezdődött, melyet József atya, az Együttlátók Alapítvány alapítója mutatott be.
Ezt követően a "Szívünk együtt dobbanjon..." című imakönyv bemutatója kezdődött meg, melyet az Együttlátók Alapítvány facebook oldalán élőben közvetítettünk.
A program keretében gitárral kísért énekszámok, imádsággal kapcsolatos tanúságtételek hangoztak el.
A rendezvényt agapéval zártuk.
Köszönjük szépen a szentmisében ministrálás, a kántorizálás és a felolvasás szolgálatát, valamint köszönjük szépen az imádsággal kapcsolatos tanúságtételeket.
Minden énekszám és tanúságtétel gyönyörű lelki ajándék volt számunkra, úgy ragyogott fel előttünk, mint egy kincset érő gyöngyszem. Ezen léleképítő tanúságtételek közül jelentőségénél fogva kiragyogott Hummel Gizella előadása, aki Hummel Kornél atyáról, a vakok vértanú papjáról beszélt a jelenlévőknek.
Köszönjük a részvételt és köszönjük a Facebook oldalunkon történt megtekintéseket.

Az imakönyv-bemutatót a Facebook-on, az alábbi linken újra meghallgathatja:


5. Játékklub vagy kacagókör?

A márciusi játékklubban néhány dobókockás és egy kártyajáték került elő. A dobókockák domborpontosak, a kártyalapok Braille-felirattal vannak ellátva. Így tudtunk "együttlátósan" játszani. Mindegyik játék jókedvre hangolta a társaságot.
A Létra játékban egy dobókocka járt kézről kézre, és akadt köztünk pár szerencsés játékos, akik felértek a létra tetejére is, míg a többiek az alsóbb létrafokokról vágyakoztunk egyre feljebb-feljebb jutni. A talajon senki sem maradt, és már ez is eredménynek számított.
A Pig - Malac nevű játékhoz két dobókockára volt szükségünk, és persze szerencsés dobásokra. Kétféleképpen is kipróbáltuk az egyszerű, de nagyszerű játékszabályt, és ha a célként kitűzött pontszámot nem is érhettük el mindannyian, de a nevetésbajnokságot bizonyára megnyertük volna, ha meghirdettük volna.
A fejszámolás pedig az agyunkat tornáztatta meg, és ez sem volt semmi kihívás.
A Solo kártya sokunk kedvence, ezért mindig izgalommal vesszük elő a kártyapaklit. Az akciókártyák sokféle és változatos fordulatosságot hoztak a játékba. Volt, hogy már majdnem kiment egy játékos, amikor a cserekártyának köszönhetően szinte a két kezét megtöltötte az "ajándékba" kapott kártyalapok sokasága. Nem egy nyertese lett a játéknak, hanem bizonyos értelemben mindannyian azok voltunk a részvétel által.
Eseménydús volt a játék, és már-már hasfájdítóan nevettető is.

Végsősoron elmondhatjuk a márciusi játékklubról is, hogy felért egy kacagókörrel!
Április végén is várjuk a játszani és kacagni egyaránt kedvelő személyeket!


6. "Zene füleimnek" - Egyházzenei előadás Dr. Kovács Péter kántor úrral!

Dr. Kovács Péter kántor úr 2018 óta tart ismeretterjesztő előadásokat egyházzenei témában az Együttlátók Alapítvány székhelyén. Így tett március 11-én, hétfőn este is. Témája Cziglényi László munkássága volt.

Megtudtuk többek között, hogy Cziglényi László 1941. nov. 2-án született. Orgonaművész, tanár. Orgonálni Gergely Ferencnél és Pécsi Sebestyénnél tanult, a karvezetést Párkai Istvántól sajátította el.
A zenei illusztráció lélekgyönyörködtető volt.

Köszönjük Péter felkészültségét és köszönjük Buda Magdika fantasztikus házi sütésű bejglijét, amivel lehetővé tette, hogy ne csak a lelki táplálékban részesüljünk a zene hangjai által, hanem testünket is kényeztessük.
Április 8-án, hétfőn ismét várjuk a zenebarátokat kántor úr egyházzenei előadására!


7. Tegyünk együtt lelki egészségünk védelméért!

Március 22-én, péntek este Kovács Lívia pszichológus vezetésével a társas kapcsolataink fontosságáról tanultunk az Együttlátók Alapítvány székhelyén.
Fantasztikus bevezető játéknak bizonyult az optimizmus témájához is kapcsolódó Meleg zuhany játék, mellyel valóságos lelki fürdőzésben részeltettük egymást. Megmelegedett a szívünk az egymásról való jó tulajdonságok, pozitív képességek és jellemvonások összegyűjtésétől, mert jó dolog jót és jóakarattal gondolni egymásról az igazmondás szem előtt tartásával; és hasonlóképpen lélektüzesítő volt meghallgatni a többiek személyes visszajelzéseit is.
Kovács Lívia felkészültségét és alaposságát dicsérte az, ahogy felvezette a társas kapcsolatokról való tudományos megállapításokat.
Majd pedig a különböző feladatokon keresztül térképeztük fel saját társas kapcsolataink jellemzőit.
A szeretetnyelvek fontosságára is felhívta a figyelmet Lívi.
A téma kimeríthetetlenül gazdag, és nekünk sikerült belőle jókorát merítenünk.

Hálás köszönet Lívinek, aki a programot megtartotta, és minden egyes résztvevőnek is.
Az áprilisi téma a stresszkezelés, megküzdési stratégiák lesznek.


8. Olvasásra fel! - Olvasósarok az "együttlátás" jegyében
"Mi bizony nem engedünk a 48-ból!!!"

Kormos Zita és Gerstenmajer György gondos szervezésének köszönhetően március 23-án, szombaton délelőtt, egy kicsit szokatlan időpontban ugyan, mégis lelkesen gyűltünk össze az Együttlátók Alapítvány székhelyén azért, hogy együtt olvassunk - mindenki úgy, ahogy tud. A látássérült résztvevők pontírású nyomtatott szövegeket olvastak vagy Braille-kijelzőt használtak, a jól látó résztvevők könyvből vagy telefonjuk képernyőjéről.
A téma a XIX. század költészete volt, ezen belül emlékeztünk meg az 1848--1849-es forradalomról és szabadságharcról is.
Gyönyörűséges költemények és prózai szövegek hangoztak el. Külön hálásak vagyunk azoknak a felolvasóknak, akik olyan költeményeket hoztak magukkal erre az alkalomra, melyeket korábbi tanulmányainkból, valamikori iskolai műsorokból már jól ismertünk, és ismerősségük révén barátságos emlékekkel tudtunk kapcsolódni hozzájuk. Hasonlóképpen hálásak vagyunk azoknak is, akik egy-egy csemegével érkeztek, kevéssé ismert költeményt választottak, és ezzel bővítették ismereteinket. Több meglepetés is ért minket. Egyik az, hogy Szendrey Júlia költészetéből is ízelítőt kaptunk, akinek gondolatai és versei elismerést ébresztettek bennünk. Nagyon köszönjük azt is, hogy a Petőfi állandó kiállításról meghallgathattunk egy saját élményen alapuló ismertetőt, mely olyan szemléletesen írta le a kiállítás részleteit, hogy szinte odaképzelhettük magunkat.

Az ünnepi olvasósarok programot ünnepi, azaz fejedelmi lakomával zártuk, amit többek között Bágya Andreának köszönhettünk, aki az alkalomhoz legtökéletesebben illeszkedve 48 szilvásgombóccal lepett meg bennünket. A gombócokat saját receptje alapján készítette el, és fahéjas cukorhintésről is gondoskodott. (A receptet később leírta részünkre, Önök pedig elolvashatják weboldalunk Hírek menüpontjában és kipróbálhatják, nem fognak csalódni benne.) A finom falatokat más résztvevők is kiegészítették kézműves finomságokkal, illetve keksszel.
Egyik résztvevőnk csodálatos virágcsokrot is hozott, melynek illata az ünnepi alkalom után még napokig itt maradt a szobában, és emlékeztetett a szép eseményre.

Köszönjük a szervezők lelkiismeretességét és aktivitását, és hálásak vagyunk minden jelenlévőért, azokért, akik olvastak, és azokért is, akik hangbejátszás formájában vagy sajátszavas történetmeséléssel vettek részt a délutáni alkalmon.

Áprilisban ismét rendhagyó időpontban tartjuk az Olvasósarok programot!
Április 11-én, csütörtökön 18:00 órakor kezdődik majd az olvasósarok program a magyar költészet napja alkalmából, József Attila születésnapjához kapcsolódva! Várjuk az olvasás szerelmeseit!


Hálásak vagyunk Önkéntes segítőinkért, akiknek köszönhetően hónapról hónapra színes és változatos programokat kínálhatunk az Érdeklődőknek, hálásak vagyunk a programokon résztvevőknek, és hálásak vagyunk Önnek is, aki végigolvasta ezt a február havi beszámolót.

Ha valamelyik programunk felkeltette érdeklődését, jelentkezzen, és jöjjön el a legközelebbi alkalomra.
Kísérje figyelemmel weboldalunkat:
www.egyuttlatok.hu
A Hírek menüpontba töltjük fel a friss információkat.

Ha gondolja, írhat is nekünk az:
info@egyuttlatok.hu
e-mail címen.

Köszönjük érdeklődését és részvételét.
Együttlátók Csapata

Made by FortuNet
Oldal tetejére